More

    EFL and Non League: Friendlies Review – 9th August

    Finally, club football is back underway after what feels like forever without it, with that in mind, we have a review of EFL and non league friendlies.

    Teams have started playing again, and as usual earlier than Premier League sides as they take a break having just recently finished the season.

    For so many teams in the English football pyramid, they haven ‘t been able to kick a ball since their season was halted or deemed null and void back in March due to the coronavirus pandemic.

    This has resulted in many teams having to withdraw/resign from their current division or even have no choice but to fold due to the lack of finances coming in, which they would normally receive through matchday revenue.

    Most pre-season friendly will have to be played behind closed doors, though many fans still find a way to catch some of the action.

    NFL Betting

    This roundup sees how majority of our Non League sides have got on during the weekend…

    Nuneaton 0-8 Swindon Town

    SCORERS:
    6′ Jaiyesimi
    8′ Smith
    13′ Jaiyesimi
    17′ Smith
    20′ Smith
    40′ Trialist
    45′ Smith
    63′ Trialist

    Southport 0-4 Blackpool

    SCORERS:

    23′ Grant Ward
    57′ Sullay Kaikai
    62′ Keshi Anderson
    75′ Jerry Yates

    Plymouth Argyle 2-1 Plymouth Parkway

    Bristol Manor Farm 0-4 Bristol Rovers

    Corinthian-Casuals 0-5 AFC Wimbledon

    Kettering Town 0-8 Peterborough

    Crewe Alexandra 3-1 Connah’s Quay

    Crewe Alexandra 4-0 Bala Town

    THE OTHER RESULTS:

    Birtley Town 3-0 Newcastle Blue Star
    Brampton 1-3 Godmanchester Rovers
    DTFC 5-0 JK Silvertown
    Harrow Hill 2-3 Stonehouse Town
    Hebburn Town 2-2 Morpeth Town
    Keelby United 0-3 Winterton Rangers
    Moulton Harrox 0-2 Railway Athletic
    Punjab Utd 0-1 Faversham Town
    Racing Club Warwick 1-6 Hinckley AFC
    Sandhurst Town 3-0 Mortimer
    Seaham Red Star 2-1 Sunderland West End
    SJR Worksop 5-4 Clay Cross Town
    Wallsend Boys Club 0-8 North Shields
    Wolviston 3-1 Billingham Synthonia Development
    Newcastle Benfield 3-1 AFC Killingworth
    AFC Netley 3-2 Lyndhurst
    AFC New Fordley 0-2 West Allotment Celtic
    AFC Quorn 0-5 Tamworth
    Alnwick Town 1-0 Gosforth Bohemians
    Alnwick Town Development 2-0 Spittal Rovers
    Andover New Street 3-0 Moneyfields Reserves
    Anstey Nomads 0-4 Barwell
    Ardley United 5-2 Bure Park
    Aslockton & Orston 1-0 Ravenshead
    Kilburn 4-1 Attenborough
    Audley 1-5 Stone Dominoes
    Bakewell Town 4-1 Sheffield Town
    Basford United 1-0 Kimberley MW
    BEADS 1-7 Darlington Town
    Bearsted 2 – 0 Walthamstow
    Bedfont Sports 2-4 Whitehawk
    Bedlington Terriers 1-0 Whitley Bay
    Bermondsey Town 4-2 Fisher
    Retford United 3-2 Clipstone
    Billingham Town 3-1 Horden CW
    Bilston Town Community 1-2 Lye Town
    Bishop Sutton 1-4 Frome Town
    Bishop Auckland 4-1 Durham City
    Bishop’s Stortford 10 – 1 Enfield
    Bodmin Town 1-1 Brixham
    Borden Village 2-1 Lordswood
    Bracknell Town 2-4 Hendon
    Bridport 0-0 Bishops Lydeard
    Brislington 3-2 Calne Town
    Bowers & Pitsea 1 – 0 Basildon United
    Buckhurst Hill 3-0 Coggeshall United
    Burnham Ramblers 1-2 Witham Town
    Buxton 0-0 Curzon Ashton
    Bush Hill 0-3 Fareham Town
    Bush Hill Rangers 1-1 Clapton
    Cadbury Heath 2-2 Melksham Town
    Canvey Island 2-3 Wingate & Finchley
    Chadwell Heath Spartans 3 – 0 Chingford Ath ‘A’
    Chard Town 2-4 Gillingham Town
    Chingford Harriers 1 – 7 Glendale
    Claydon 3-0 Coddenham Athletic
    Clapton CFC 5 – 1 Sporting Hackney
    Cockerton Club 5-3 Shildon Railway
    Consett 0-0 Crook Town
    Corinthians 1 – 2 Rayleigh Town
    Corinthian 1 – 0 Barking
    Corinthian (Kent) 1 – 3 Catholic Utd
    Custom House United 2 – 1 Newham Royals
    Coxhoe Athletic 2-4 Hebburn Town U23
    Darlington Railway 1-1 Redcar Town
    Dawley Town 4-1 Wyrley United
    Durham United 4-1 Blyth Town
    Dunston 3-0 North Shields
    Eccleshill United 1-4 FC United of Manchester
    Eden United 0-11 Crown Newlaithes
    Epworth Town Colts 1-1 Armthorpe Welfare
    Esh Winning 8-0 Annfield Plain
    Fairfield Villa 0-3 Dudley Sports
    FC Baresi 4-2 Battersea Ironsides
    FC Hartlepool 2-4 Washington
    FC Sez 4-3 Holbrook Sports
    Gedling MW 1-0 Gedling Southbank
    Glapwell 2-1 Ripley Town
    Glebe 1-1 Cray Valley (Paper Mills)
    Grangetown BC 0-2 Northallerton Town
    Great Shelford 1-4 Cambridge City
    Hackney Wick 0-3 Redditch
    Hayes & Yeading United 0 – 2 Westfield
    Harold Wood Athletic 1-2 Stansted
    Hawkinge Town 0-5 Deal Town
    Hastings Utd 3 – 0 Grays Athletic
    Heybridge Swifts 3 – 1 Lopes Tavares
    Hersham 1-3 Sporting 50
    Holmesdale 2-2 Staines Town
    Horley Town 4-0 Croydon
    Hucknall Town 8-0 Bridgford United
    Hullbridge Sports 2-2 Welling Town
    Hutton 3 – 1 Newbury Forest
    Hutton Reserves 1 – 0 Sawbridgeworth Town Reserves
    Jolof Sports 3 – 1 FC Hamlets
    Ipswich Wanderers 2-1 Hadleigh
    K Sports 0-4 Ramsgate
    Kelvedon Social 2 – 0 Cressing
    Laindon Republic 0-0 Southminster United
    Leigh Ramblers 5 – 1 Ramsden Scotia
    Leiston 9 – 1 Norwich CBS
    Leicester Road 1-2 Coventry United
    Leigh Ramblers 5 – 1 Ramsden Scotia
    Leytonstone United 3 – 2 North East Lions
    Little Oakley 4-0 AFC Sudbury XI
    Locks Heath 6-0 Warsash Wasps
    London Colney 3-1 Ilford
    Loughborough Dynamo 4-1 Lutterworth Town
    Loxwood 0 – 6 Tonbridge Angels
    Manford Way 3-4 Bishop’s Stortford Swifts
    Newark 1-1 Spalding United
    Newcastle Chemfica 1-0 Red Row Welfare
    Newcastle East End 2-1 Cramlington United
    New Salamis 7-0 Hoddesdon Town
    Old Southendian 3 – 2 Hullbridge Sports U23
    Oracle Components 5 – 1 Roydon
    Norwich Utd 1 – 0 Acle Utd
    Penrith 2-6 Workington
    Ponteland United 1-2 Whitley Bay
    Pewsey Vale 2-1 Andoversford
    Phoenix Sports 3-2 Great Wakering Rovers
    Pontefract Colleries 0-4 Frickley Athletic
    Punjab United 0-3 Sporting Bengal United
    QK Southampton 0-1 Brockenhurst
    Ramsgate 2-3 Whitstable Town
    Redcar Athletic Reserves 7-0 Wynyard Village
    Rocester 0-2 Sandbach United
    Rossington Main 1-1 Maltby Main
    Rothbury 1-4 Cullercoats
    Runwell Sports 3-2 Springfield
    Runwell Sports Reserves 0 – 2 Springfield Reserves
    Rushcliffe 1-4 Ruddington Village Reserves
    Ryhope CW 5-0 Easington Colliery
    Selby Town 7-0 Westella & Willerby
    Sherburn White Rose 1-3 Otley Town
    Shildon 5-0 Silksworth CW
    Shildon Reserves 4-0 Darlington Deacon
    Shotton Colliery 1-4 Boldon CA
    Snodland Town 4-4 Erith & Belvedere
    Southend Manor 1 – 2 Leigh Town
    Stenson 0-2 Punjab United
    Stockbridge 1-4 Downton
    Stafford Town 3-4 Wolverhampton SC
    Sutton Athletic 3-3 Cheshunt
    Tenterden Town 0-2 Staplehurst Monarchs
    Thornaby 4-2 Great Ayton United
    Tooting & Mitcham Utd 2 – 0 Fisher
    Underwood Villa 0-3 Radcliffe Olympic
    Uxbridge 0-2 AFC Dunstable
    Virginia Water 1-2 Badshot Lea
    Wallington 2-2 Ryton & Crawcrook Albion
    West Auckland Town 10-0 Washington United
    West Auckland Tunns 2-1 Nunthorpe Athletic
    West Jesmond 1-2 Jesmond
    Wembley 4 – 0 London Tigers
    West Essex 4 – 1 Welwyn Garden City
    West Essex Res 1 – 2 Toby
    Weston-super-Mare 10 – 0 Banwell
    Wingate & Finchley U23 6 – 4 Potton Utd XI
    Woodford East 6 – 4 Lymore Gardens
    Wheldrake 0-3 Fulford United
    Whitehaven 1-2 Windscale
    Bishop’s Stortford 10 – 1 Enfield
    White Notley 1-1 Halstead Town
    Whitstable Town 1-3 Rusthall
    Wick 2-1 Warminster Town
    Wickham Market 3-2 Haughley United
    Wimborne Town 0-5 Hungerford Town
    Wilmslow Albion 0-3 Winsford United
    Wisbech St Mary 2-2 Ely City
    Woodford United 1-4 Southam United
    Wormley Rovers 2-2 Sawbridgeworth Town
    Wythenshawe Town 1-3 Matlock Town
    Yarm & Eaglescliffe 7-0 Thornaby Dubliners
    Yaxley 0-1 Peterborough Sports
    Yorkshire Amateur 1-2 Scarborough Athletic



    Source link news

    Related articles

    Comments

    LEAVE A REPLY

    Please enter your comment!
    Please enter your name here

    Betting on Soccer

    Share article

    Latest articles

    Bukayo Saka handed maiden Euro 2020 start vs Czech Republic

    Bukayo Saka has been handed his first start of Euro 2020 in England's final group game against Czech Republic. Gareth Southgate has lavished praise...

    Manchester City chief interested in Real Sociedad star Mikel Oyarzabal

    By Josh Barker Published: June 22, 2021 6:31 pm Last Updated: June 22, 2021 8:08 pm Reports stemming from Spain have credited Manchester City with an...

    Premier League legends named for match at non league club

    Fans have had to rush for tickets with several Premier League legends named for a special match at one particular non league club. The game,...

    Pundit claims Sergio Ramos not good enough for Man United

    2 minute read 23/6/2021 | 05:16am ...

    OL Reign gets confidence-boosting win over Chicago, 2-0 – Equalizer Soccer

    Photo copyright by Lewis Gettier/The Equalizer. A debut from a French international, two goals and some happy home fans greeted OL Reign on Tuesday night...
    Betting on Soccer

    Newsletter

    Subscribe to stay updated.

    Get all the Soccers update on your hand. Always touch with Soccer